Pages Navigation Menu

Beijing blues -1- “Onulmaz yaralar”

Beijing blues -1-  “Onulmaz yaralar”

“Bazen kendime ait bir tarihim bulunmadığı için

tarihçi olduğumu düşünüyorum.

Tabii bir de, gerçeğin ele avuca sığmadığı bir ailede

gerçeği anlatmakla ilgilendiğim için.” –Rebecca Solnit

 

şimdi değil, on bin yıl önce, bugün için çok karanlık bir çağda kaybettim. İnsan, daha yolun başında, insanlıktan çıktı. Doğal ayıklanma doktrini devredeydi. Her zaman devrededir.

Tarihin çok erken bir evresinde, ılımlı, yumuşak huylu, hoşgörülü türler ayıklandı, ürememiz engellendi. Artık tüm uygarlık, saldırgan, kavgacı ve kindar bir türün elindedir.

Toplumsal yaşam yanılgılardan oluşur, samimiyet ile riyakârlığın ayırt edilmesi güçtür. Nezaket, nihayetinde onulmaz yaralar açar, alttan almak güç gösterisidir.

Dönüş yok, tarihin tüyleri geriye fırçalanamaz. Melankoli, farkedenler için bir sığınaktır.

Melankolik, doğal ayıklanmaya direnir. Direncin bedelini öder. Melankolik, daha tarih öncesinde kaybeden yumuşak huylu türün soyundandır; üreyerek değil, zamanda sıçrayarak varolur.

Tarih boyunca birbirinizi doğruladınız, sabahtan akşama kadar haklılığınızı onayladınız. Yerden göğe kadar da haklısınız. Sizi haksız duruma düşürecek şartlar oluşturulamaz. Siz her koşulda haklı kalırsınız.

Bir boşluk, çevresi beyaz. Bir melodi tekrar edip duruyor (iyi bir melodinin yapacağı başka ne var) altı çizili cümleler ihanet ediyor okuruna, okur kendini asıyor.

İntihar bir son çare değil, soyut bir tepki olarak gündeme geliyor. Kova burcu erkeğinin elleri küçüktür, el işlerine yatkındır. Tokat atamasa da, okşar. Kadın bedenini ve telli çalgıları.

Şarkıdaki soru şu: Nereden bileceksiniz? Neden içtiğimi ve kime küstüğümü. Evet: Siz sadece haklı olmayı bilirsiniz.

Puslu bir hava, belirsiz bir uzam, akıntı içeride, kansız, çocukluk ömür boyu taşınan bir yara mı olmalıydı?

Tüm eylemlerin özü tükeniş. Aşk soylu bir paradigma değişimi. Yaşam bir dalgınlıklar toplamı. Ve siz bayım; kinle kaplı ilkelerinizden ibaretsiniz son günlerde.

emre demir, 31 aralık 16 – 1 ocak 17, beijing

citybj

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *