Çin meraklılarına 2 yeni kitap

Çin meraklılarına 2 yeni kitap

Ocak 7, 2019 0 Yazar: admin

Kuşak ve Yol: Çin nasıl bir dünya düzeni öngörüyor?

Çin’in Kuşak ve Yol stratejisinin, çağın en iddialı jeopolitik girişimi olduğu savunuluyor. Yetmişten fazla ülkeyi karadan ve denizden bağlayacak bu girişim, denizcilikten tarıma, dijital ekonomiden turizme, politikadan kültüre kadar dünyayı her kademede etkileyebilir. En önemlisi, bu girişim Çin’in süper güç olarak tutkularında yeni bir evreyi sembolize ediyor: Dünya ekonomisini yeniden canlandırmak ve Pekin’i bu yeni küreselleşmenin merkezi olarak konumlandırmak.


Bruno Maçães, bu dev projenin gelişimini inceleyerek bugüne kadarki ilerlemelerini vurguluyor. Temel bir soruya da yanıt aranıyor: Kuşak ve Yol, Batı’yla rekabet edecek yeni bir evrensel siyasi değerler bütününün habercisi olabilir mi?

Asya Yüzyılı

Asya Yüzyılı, sanılandan çok daha büyük bir kavram. Bu kavramla, sadece Çin’in yükselen etkisi kastedilmiyor, Suudi Arabistan’dan Japonya’ya, Rusya’dan Türkiye ve Endonezya’ya uzanan çok taraflı yeni bir Asya sistemi şekilleniyor; bu sistem 5 milyarlık nüfusu ticaret, finans, altyapıyla birbirine bağlıyor ve hep beraber küresel ekonomik büyüklüğün %40’ına tekabül ediyor. Yeni ipek yolları inşa etmeye soyunan Çin, Asya yüzyılının öncülüğüne soyunuyor. Ancak bölge Çin’le sınırlı değil, Hindistan’dan Filipinler’e daha genç toplumların yönlendirdiği kendine güvenen yeni bir büyüme dalgası söz konusu. Bölge liderleri entegrasyon lehine toprak anlaşmazlıklarını bir kenara bırakmış görünüyorlar ve bugünün altyapı yatırımları gelecek nesil dijital inovasyonun platformu olarak dikkat çekiyor.

Parag Khanna

Kitabın tanıtım metninde, eğer 19. yüzyıl Avrupa, 20. yüzyıl Amerikan yüzyılı olarak tanımlanacaksa, 21. asrın da pekala Asya yüzyılı olarak tanımlanabileceği belirtiliyor. Bugün tartıştığımız pek çok küresel konu, Asya’daki gelişmelerden ayrı düşünülemez. Yine kitabın varsayımına göre, içinde bulunduğumuz dönemin Asya yüzyılı olacağını zaten biliyoruz; şimdi bunun nasıl bir şey olacağını anlama zamanı.