Çin’de Starbucks’a meydan okuyan yerli marka!

Çin’de Starbucks’a meydan okuyan yerli marka!

Ocak 24, 2019 0 Yazar: admin

Starbucks, dünyanın en büyük ikinci ekonomisiyle ilgili yatırımcı endişelerinin arttığı bir dönemde Çin’de büyüme planları yapıyor. Çin, şirketin ABD’den sonra en büyük pazarı konumunda. Dünyanın en büyük Starbucks şubesi Şanghay’da bulunuyor. (Shanghai Reserve Roastery)

Şirket Çin’de halen 3,684 şube işletiyor, bunlara 600 yeni şube eklenecek.

Çin’deki kafelerdeki satışlar önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 düşüş gösterse de, 560 yeni kafenin eklenmesiyle şirketin bu ülkeden elde ettiği toplam gelir yaklaşık iki katına, 652 milyon dolara ulaştı.

Euromonitor’un son verilerinde, Starbucks, Çin’in 3,4 milyar dolarlık kahve dükkanı pazarında %80 pazar payına sahip görünüyordu.[1]

Starbucks’a karşı ‘gerilla savaşı’

Ancak Çin’de Starbucks’ın tahtı sallanıyor. ‘Piyasanın haksız şekilde tekelleştirilmesine’ karşı çıkan yeni bir girişim, Luckin Coffee, kısa sürede Starbucks’ın kabusuna dönüştü.

Pekin Wanda AVM 25 Ocak 2019

Çin halkı kahvenin tadını aldıkça, kahve zevki de çeşitleniyor, piyasaya yeni aktörler giriyor. Starbucks’ın rakipleri arasında, 21 şehirde yaklaşık 1,700 mağaza açarak hızla genişleyen, yerli girişim Luckin Coffee var. Şirket 2019 sonu itibariyle 4 bin 500 şubeye sahip olarak, en büyük rakibini geçmeye hazırlanıyor. 

Luckin Coffee Pekin’deki Yasak Kent’e açtığı şubeyle son günlerde medyada adından söz ettirdi, zira bu tarihi mekan içerisinde bir kahve dükkanı açmanın sembolik önemi var, yıllar önce Starbucks benzer bir deneyim yaşamış, gelen tepkiler üzerine bu şube kapatılmıştı. (Topkapı Sarayı’nın içerisinde bir Starbucks açıldığını düşünün…)

Luckin aslında tamamen farklı bir deneyim sunuyor, şubelerinin pek çoğu küçük kabinler şeklinde, içeride sadece barista ve kasiyer bulunuyor. Sadece bazı şubelerde birkaç küçük sandalye var. Bu farklı şube deneyimi, Starbucks’a karşı bir çeşit ‘gerilla savaşı’ izlenimi veriyor.

Online uygulama yoluyla alınan siparişler hazırlanıyor, Çin’in en prestijli kargo şirketi Shunfen’in kuryeleri bu kahveleri alıp adresine ulaştırıyor. Kullanıcı isterse kahvesini gidip kendisi de alabiliyor. Şirket nakit para kabul etmiyor, sadece uygulama yoluyla sipariş verilip ödeme yapılabiliyor. (Aslında Çin Halk Bankası, nakip para kabul etmemenin yasal olmadığını duyurmuştu.)

SF kurye siparişleri adreslere ulaştırıyor.

Kahveniz 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde

Değeri kısa sürede 2,2 milyar dolara ulaşan şirketin, Pekin ve Şanghay gibi büyük kentlerde bir iddiası var: Herkes 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde kahveye ulaşabilecek! [2]

Dev zincirlerin pahalı modellerinin karşısına benzer kalitede ucuz ürünlerle çıkan akıllı telefon üreticisi Xiaomi’nin kahve piyasasındaki muadili olarak tanımlanan Luckin’in başarılı ‘take away’ stratejisi, Starbucks’ı benzer bir uygulamaya itti, Seattle merkezli kahve zinciri Çin’de kurye konusunda Alibaba ile ortaklığa başladı.

Luckin son günlerde alınan kahve başına indirim kuponları veriyor, bu kuponları diğer arkadaşlara göndermek suretiyle onları da Luckin deneyimine davet etmiş oluyorsunuz. Normalde 21 yuan (16 lira) olan bir Americano, kuponla 15 yuana düşebiliyor. (Evet, Çin’de bir fincan kahve Türkiye’den pahalı. Önceden Çin’e gelen Türkler çaylarını, bisküvilerini yanlarında getirirlerdi, şimdi kahvelerini de getirebilirler.)

Türkiye için bu rekabetten çıkarılacak bir ders var: Biz de Çinliler gibi Batılı dev zincirlerden, Uber’den, Starbucks’tan, bazen Google’dan şikayetçiyiz, ancak karşılarına yerli bir muadilini çıkarma konusunda yetersiz kalıyoruz. Luckin tarzı bir kahvecilik deneyiminin Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde büyük başarı elde edebileceğini öngörmek zor değil; yerli girişimciye örnek olsun.


[1]China’s Luckin Coffee valued at $2.2bn in latest fundraising round, FT, 12 Aralık 2018

[2]This coffee company thinks it can beat Starbucks in China, CNN, 3 Ocak 2019