Pekin’de bisiklet istilası!

Pekin’de bisiklet istilası!

Nisan 9, 2017 0 Yazar: admin

Başkent Pekin bir zamanlar “Bisiklet Krallığı” olarak bilinirdi. Ancak modernleşme ve hızlı ekonomik gelişme Çinlilerde “araba sevdasını”  artırdı, bisiklet eski Pekin sokaklarında ihtiyarların tur attığı bir eski zaman hatırasına dönüşmekteydi ki, online bisiklet paylaşım uygulamaları ortaya çıktı.

Ofo ve Mobike gibi şirketler kısa sürede büyüdü, binlerce bisiklet sokakları doldurdu.

Uygulama oldukça pratik: Akıllı telefonunuzla bisiklet üzerindeki kare kodunu tarıyorsunuz, bisikledin kilidi açılıyor, bisikleti kullandıktan sonra dilediğiniz bir yere park edip kilitliyorsunuz…

ofo

Bu uygulamaların günlük yaşamı kolaylaştırdığı ve bisiklet kullanımını artırarak daha çevre dostu bir şehir yaşamı sağladığı muhakkak. Mobike ve Ofo’nun bisikletleri sokaklarda kendini göstermeye başladığında Çin medyası oldukça destekleyici haberler yaptı; yaygın bisiklet kullanımının, modern kent yaşamının kalitesini gösteren bir ölçüt olduğu fikri işlendi.

Ancak bu bisikletler daha sonra çeşitli sorunları beraberinde getirdi. Ulu orta park edilen bisikletler bazı muhitlerde yürümeyi imkansız hale getiriyor. Bisikletlere zarar veren, hatta koltuklarına iğne bırakan korsan taksiciler (heiche) de cabası…

ofo1

En büyük operatör konumundaki Ofo şirketinin, Çin genelinde 43 şehirde 2 milyon 200 bin bisikleti bulunuyor. (Reuters) İkinci büyük Mobike ise 33 şehirde 1 milyondan fazla bisiklete sahip. Şirket, yurt içinde ve dışında 100 şehirde daha faaliyete başlamaya hazırlanıyor.

Vatandaşlar halinden memnun, kalabalık metroda balık istifi halinde yolculuk etmektense, bisikletle kısa mesafeli işlerini halledebiliyorlar. Ancak online bisiklet paylaşım uygulamalarının yaygınlaşması, yerel yönetimlerin başını her geçen gün daha fazla ağrıtmaya başladı. Pekin, milyonlarca bisikletin sokakları istila etmesine hazırlıksız yakalandı!

Metro istasyonlarının çıkışında bisiklet yığınları oluştu. Çoğu zaman bu bisiklet kümelerini aşıp yürümek zor. Operatörler, bisikletlerin uygun şekilde park edilmesi konusunda kullanıcılarına uyarı mesajları gönderiyor, ancak yetersiz. Bisikleti alıp sitesinin, hatta evinin içine kilitleyenleri durdurmak mümkün olamıyor. (Geçenlerde bir arkadaşım, reserve ettiği bisikletin bir site içinde olduğunu haritadan farkedince, tepksini göstermek için bisiklete sesli sinyal göndermiş, bu alarm normalde sizin bisikleti kolayca bulmanızı sağlıyor, böylesi durumlardaysa kaba bir vatandaşın uykusunu zehir edebiliyorsunuz.)

Didi-funds-OFO-to-make-bike-sharing-a-thing

Aslında Pekin’de yollar bisikletlere hazırlıklı, bisikletler için ayrı şeritler bulunuyor. Ancak problem kaldırımlarda.

Bir diğer sorunsa küçük yaştaki çocukların bu bisikletleri kullanmaları. Normalde 12 yaşından küçük çocukların büyük caddelerde bisiklet kullanmaları yasak. Ancak son yıllarda ilk ve ortaokul öğrencileri bu bisikletleri kullanarak okullarına gitmeye başladı. 26 Mart’ta Shanghai’da 11 yaşındaki bir çocuk Ofo bisiklet kullanırken bir kavşakta otobüs çarpması sonucu hayatını kaybetti. Ardından tartışmalar başladı: Bu işin sorumlusu kim?

Ofo, küçük çocukların bisikletleri kullanmasını engellemek için yerel yönetimlerle çalışmaya başladığını duyurdu. Mobike ise 12 yaşından küçüklerin uygulamaya kayıt yapmasına izin vermediklerini belirtiyor. Bu uygulama olmadan bisikletlerin kilidini açmak mümkün değil.

Hava kirliliği, trafik, yüksek konut fiyatlarıyla boğuşan Çin başkenti bakalım bu bisiklet istilasıyla nasıl baş edecek.

Bir kullanıcı akıllı telefonundaki uygulamayı kullanarak civardaki bisikletleri tarıyor

2016-10-20t230203z_277449008_s1beuidhyhab_rtrmadp_3_china-mobikeKare kodu tarayarak kilidi açıyorsunuz

e80461a4-cb40-11e6-96db-a1eec4097f76_1280x720