tak-ma tak-ma tak-

Ekim 14, 2012 0 Yazar: Rüşdü Paşa

-rüşdü paşa-

sonsuz zaman zamanlar olarak husule gelir,

yani, babayı oğlundan ayıran ölü zamanı yarıp geçen

birçok zamanların içinde üretilmiştir”.

Levinas.

öğleden sonra. ev. ev’de on tane kapı var. kapı, tuhaf bir şey. ev’de koridor yok iyi ki. koridor, mezar. bir evde bir kapı neden yetmez, yeter aslında, dış kapı, kilit, sağlam bir kapının sağlam bir kilidi, iki kilit daha iyi. kapı’yı görmek, tuhaf bir şey karşısında irkilmek gibi. bir de yatakta iken duvara dokunmak, korkunç. yatağın kokusu ve plastik bir duvar. dönmek öbür yöne.

cp behinde the door

ev’den fırlamak, dışarı atmak kendini, için bir fikir bulmalı. yolda sömürülmüş bir insana rastlamak hüzünlü. türklerin istedikleri olmuyor. sevdiğim kızla evlenemedim. evlensem ne olurdu, bilemem. evlilik, ev ile ilgili mi yoksa daha çok napoyon ile mi ilgili. evlilik bir napolyon icadı olarak evlilik bir idare sistemi. iktidar, mülkiyet ve bağ.

aşk ile iktidar kelimesi arasındaki gizli ve meşru olmayan ilişki.

bir sürü ev, yan yana. içinde suçlar, suçlular, sessizler, tekrarlar ve dikkat et, kelimesi. annemden dikkat et, emirini ilk duyduğum günden beri dünya güvensiz bir yer. yoksa babam ilk kez, arabayı çarpma, dediğinden beri de olabilir. her arabaya bindiğimde arabayı çarpacağım ve çarpmalıyım fikri oluşuyor. araba kullanmanın keyfi gidiyor. çarpmalı bir yerde bir sütuna. ne olacak? hiç.

dikkat edilebilir mi? nasıl edeceksin bir kez etmediğinde neden etmediğine dair bir şey var mı?

şimdi dışarı çıksam arkamdaki yanındaki ile konuşurken mutlaka bir ‘geri zekalı’ kelimelerini kullacak. türkçe’de şart. geri zekalı kelimelerini duymamak için çıkmamalı.

geri zekâlı, nedir? zekânın olmadığı bir yerde geri zekalılıktan söz etmek anlamlı mı?

kadınların kullandığı bir şey, geri zekâlı. ya da kadınlardan duyuyorum. erkeklerin söylediklerine dikkat etmiyorumdur belki de. geri zekâlı anlamıyor, diyor mesela. iyi. anlamasın. geri zekâlı işte. sen de geri zekâlı değilsin, bu arada. karşındakini kendinden bilmediğine göre.

bir kız, seni bir kadının aklı ile kavraması gerekir, demişti. neden dediğini sormadım. dediğini unutmadım da. akıl erotik bir varlık olabilir. ya da akıllıca bir kadın sesi erkeği cinsellikten kurtardığı için rahatlatıcı. bir erkek yalnızca cinsellik düşünmediği ân rahatlıyor. akıl’a gerek var mı? gördüğünde anlaşılıyor zaten. yalnızca söylemiyorsun hemen. belki de hiç. bu kadar emin olduğun bir mevzuuda yapabileceğin en ölümcül hatayı yapıyorsun, görmüyorsun o’nu, görüyorsun da devam ediyorsun, sanki başkasının idaresindesin, bir rüyadasın, müdahale imkânın yok, her şey bir görüntüden ibaret sanki. hakikaten çok garip, saçma ve kalıcı. bir kere oluyor belki. ama şu da var. o tek değil. onlardan birkaç tane oluyor ve başka bir zaman yine karşına çıkıyor olmadık bir yerde, yanlış bir zamanda. olsun. onlardan birkaç tane olduğu fikri doğru fikir, rahatlatıcı.

aslında araştırma sonuçlarına artık bakmıyorum. ne oldu batılılar bu kadar araştırma yaptılar, fezaya çıktılar da ne oldu? evdeki kapılardan, soğuk duvar yüzünden, aşk ile iktidar ilişkisinden yırtabildiler mi?

ya bir dakika, napolyon öldü/ ölmüş bir adamın fikri ile nereye varabiliriz/ zaman değişti/ atalarımıza tapmamız yanlış, diyen mi oldu?

sokağa çıksam bir de şey oluyor, karşıdan biri geliyor mesela, geliyor geliyor geliyor, anlamsız bir şekilde görmüyorsun onu, o seni görmüyor, selâm almak vermek yok, karşıdan gelenin gelme şekli ve yönü anlamsız, evine gidiyor işte, nereye gidebilir ki, park yok bahçe yok konser yok sokakta yaşayan yok her yer evden bozma ve ev gibi, her yerde kapı, duvar, boz duvar.

kapının gerisinde suç işleniyor. türlü türlü suçlar.

hani vardı ya bir film, çocuk oturuyor evde, her daireye her kapının gerisine gizli kamera yerleştirmiş, sevgilisine o kameralardan gelen görüntüleri canlı göstermişti. sevgilisi, hastasın, demişti. görüntüler normaldi sanki.

dışarı çıkmaktan kesin olarak vaz geçtim. nedeni önemli değil. bir nedene ihtiyaç da yok. sadece çıkmayacağımdan eminim. dışarısı ya da değil. harekete olan inanç belirliyor. inandığın şeyleri yapmalı.

ya da bir önceki cümle, saçma oldu. nasıl yapabilirsin ki onları. neyse işte.